Vi på Mejeritransporter

Tord Johansson
VD

Kontaktuppgifter:
054-569820
070-3470120
tord@mejeritransporter-tj.se

Anna Nyhlén
Ekonomi/Administration

Kontaktuppgifter:
054-569823
073-5128018
anna@mejeritransporter.se

Patrik Andersson
Fordon, Transport & Logistik

Kontaktuppgifter:
054-569821
070-2383820
putte@mejeritransporter-tj.se

Henrik Johansson
Verkstad

Kontaktuppgifter:
054-569691
070-3470123
henrik@mejeritransporter-tj.se

Fredrik Johansson
Ersättare Fordon/Tank

Kontaktuppgifter:
054-569690
070-2020572
fredde@mejeritransporter-tj.se

Caroline Jensen
Personalansvarig

Kontaktuppgifter:
076-1340330
caroline@mejeritransporter.se

Mikael Johansson
Arbetsledare, Distribution och Lager

Kontaktuppgifter:
054-569826
070-6640307
micke@mejeritransporter-tj.se

Kent Eriksson
KMT ansvarig och arbetsledare tankbilar

Kontaktuppgifter:
054-569828
070-5951109
kent@mejeritransporter-tj.se

Christian Johansson
Arbetsledare Lager

Kontaktuppgifter:
072-5303544
lager@mejeritransporter-tj.se

“I samma bransch sedan 1947”

Mejeritransporter är ett företag med rötter långt tillbaka i tiden och har varit i samma bransch sedan 1947. Då var det släktingar till VD:n Tord Johansson som körde mjölk med häst och vagn. Mejeritransporter har efter det växt sig stora och är idag ett företag med drygt 140 anställda som finns på olika platser i Sverige.

Vi kör in-och uttransporter samt mellantransport åt Arla. Vi driver även ett kyl- och fryslager på Matmejeriet i Karlstad där vi mellanlagrar produkter som vi sen kör ut till butiker runt om i Värmland.